Bu haber 6652 kez okundu.

Astronot Gıdası ‘Kinoa’, Oğuzeli’nde yetiştiriliyor


Gaziantep’in Oğuzeli İlçesi’nde, bereketli Barak Ovası topraklarında çiftçiler tarafından ‘astronot gıdası’ olarak bilinen protein değeri yüksek bir tahıl türü olan kinoa yetiştirilmeye başlandı. Üretim maliyeti düşük ve kazancı yüksek olan kinoa, Oğuzelli çiftçilerin ekonomisine de katkı sağlayacak.

Oğuzeli’nde alternatif ürün olarak ilk defa ekimi yapılan kinoa bitkisi için Akçamezra'da çiftçilere yönelik tanıtım yapıldı.

Oğuzeli Belediye Başkanı Mehmet Sait Kılıç ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yetkilerinin de katıldığı tanıtım toplantısında, 2013 yılının Birleşmiş Milletler Gıda Teşkilatı tarafından “Kinoa Yılı” ilan etmesinden sonra bitkinin tüm dünyada yaygınlaşmaya başladığı belirtildi.

Başkan Kılıç, “Çiftçilerimizle birlikte ekim yapılan arazide incelemede bulunduk. Kinoa bitkisi, astronot gıdası olarak adlandırılan, protein değeri yüksek, 1 kilosunun 10 kilo ete eşit gösterilen bir bitki. Toprak açısından seçici olmadığı gibi çok fazla gübre, ilaç isteyen bitki değil, dolaysıyla girdi maliyeti de çok düşük. Çiftçilerimize bol kazanç dileriz” diye konuştu.

KİNOA NEDİR? NELER İÇERİR?

Kinoa, yenebilir tohumları için tarımı yapılan Chenopodioideae alt familyasından bitkidir Tahıllara benzer yönleri olsa da buğdaygillerden değildir, ıspanak ve pancar gibi bitkilere daha yakındır. Kinoa, Latin ABD’de 7 bin yıl önce İnkalar tarafından yetiştirilmiş bir tahıl türü. Güney ABD ‘nın garp kıyısındaki And Dağları bölgesinde yetişiyor. Kinoa, Keçuva dilindeki kinua sözcüğünün İspanyolca söylenişinden gelmektedir.

Kinoa tarımına Bolivya, Peru, Ekvador ve Kolombiya’nın And Dağları üzerindeki yörelerinde 3 bin ila 4 bin yıl önce başlanmıştır. Yine arkeolojik verilere göre günümüzden 5 bin 200 ila 7 bin yıl öncesine kadar da insanlarca doğadan toplanarak yenmekteydi. Kinoa bir dönem Güney ABD halkı İnkalar’ın en önemli gıda kaynağıymış. Hatta ilk hasadı imparator tarafından yapılacak olan kadar manevi değeri yüksek bir tahıl. Modern tıp kinoayı uzun ve sağlıklı yaşayanları inceleyince daha da yakından tanıdı.

Tahıllara kıyasla kinoanın besin değeri oldukça iyidir. Lizin gibi temel amino asitler ve bol miktarda kalsiyum, demir ve fosfor içerir. 100 gram kinoa 372 kalori, 5,8 gram yağ, 69 gram karbonhidrat, 6 gram lif içerir.

Hasattan sonra tohumların saponin içerdiği için tadı acı olan kinoanın kabuklarından ayrılması gerekir. Kinoa genellikle pirinç ile aynı şekilde pişirilir ve çok çeşitli yemeklerde kullanılır. Kinoa yaprakları, ıspanak gibi bir yapraklı sebze olarak da tüketilebilir, ancak bu şekilde satıldığı nadir görülür.                                                                                

Editör: Sezin PINAR                        


 Bu Bölümün En Çok Okunan Haberleri

İsim
E-Posta
Yorum Başlığı
Güvenlik Kodu
Yorum yazmak için üstteki alanı kullanabilirsiniz.